top of page

Dysplazja stawów biodrowych

Hip dysplasia

 

autorka: lek.wet.Anna Chłosta

​

Termin dysplazja wywodzi siÄ™ z dwóch greckich sÅ‚ów- plastos (uksztaÅ‚towanie) oraz dis (źle). Displastos zatem to coÅ› wadliwie uksztaÅ‚towanego. Dysplazja w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej okreÅ›la zÅ‚ożone nieprawidÅ‚owoÅ›ci w budowie tkanek i narzÄ…dów. Kompleksowy charakter pojÄ™cia dysplazji w omawianym przypadku dysplazji stawów biodrowych oznacza, że na powstanie wadliwych stawów miaÅ‚o wpÅ‚yw wiele czynników- choroba ta jest schorzeniem polietiologicznym.

Dysplazja stawów biodrowych (HD- Hip dysplasia) jest wadÄ… rozwojowÄ… uwarunkowanÄ… genetycznie, jest skÅ‚onnoÅ›ciÄ… wrodzonÄ…. Oznacza to, że kolejne pokolenia dziedziczÄ… czynnik genetyczny warunkujÄ…cy jej powstanie.

​

Objawy

  • zgiÄ™te lekko kolana, utrzymane w postawie koÅ›lawej

  • różnego stopnia kulawizny koÅ„czyn miednicznych

  • trudnoÅ›ci ze wstawaniem z pozycji siedzÄ…cej

  • wstawanie po nocy- sztywne i niezgrabne

  • poruszanie siÄ™ chwiejne i niepewne

  • siadanie na guzach kulszowych- prawym lub lewym, podwijanie ogona

  • czÄ™sto przy biegu, kÅ‚usie- odpychanie siÄ™ oboma tylnymi koÅ„czynami- skakanie jak zajÄ…c

  • problemy ze wskakiwaniem

  • niechęć do ruchu i zabaw

​​

Objawy zazwyczaj sÄ… mocno zróżnicowane- u psów z ciężkÄ… dysplazjÄ…, przy naturalnie wystÄ™pujÄ…cej masie mięśniowej w obrÄ™bie miednicy, powyższe objawy mogÄ… w ogóle nie wystÄ™pować. Psy mogÄ… także częściej odpoczywać w trakcie wysiÅ‚ku, wstajÄ… nieco bardziej ociężale, po czym po kilkunastu krokach poruszajÄ… siÄ™ już normalnie. W przypadku podwichnięć czyli wysuwania siÄ™ gÅ‚ówki koÅ›ci udowej z panewki koÅ›ci biodrowej, objawy sÄ… już cięższe.

 

Objawy pojawiajÄ… siÄ™ w różnym wieku, najczęściej miÄ™dzy 6 a 12 miesiÄ…cem życia. W przypadku lekkiej HD pies zaczyna kuleć dopiero w wieku 3-4 lat, w postaciach zaawansowanych niepokojÄ…ce objawy pojawiajÄ… siÄ™ w wieku 3 miesiÄ™cy.

​

Kiedy gÅ‚owa koÅ›ci udowej ma tendencjÄ™ do staÅ‚ego przebywania poza krawÄ™dziÄ… panewki koÅ›ci biodrowej, pies ma tendencjÄ™ do unikania bolesnoÅ›ci powodowanej przez nacisk powierzchni koÅ›ci udowej na tkanki poza panewkÄ…- bÄ™dzie trzymaÅ‚ wÄ…skÄ… postawÄ™ koÅ„czyn miednicznych. Natomiast w przypadku bolesnego opuszczania panewki przez gÅ‚owÄ™ koÅ›ci udowej i tym samym rozciÄ…gania torebki stawowej z dużym naciskiem na tkanki pod chrzÄ…stkÄ…, pies chcÄ…c uniknąć bólu koÅ„czyny bÄ™dzie miaÅ‚ rozstawione.

​

Oba ta dziaÅ‚ania powodujÄ… zaburzenia i deformacje tkanek stawów biodrowych- powodujÄ… zwyrodnienie stawu biodrowego oraz zapalenie kostno-stawowe.

​

Bardzo trudno przewidzieć losy zwierzÄ™cia u którego zdiagnozowano HD. Brak korelacji w przeprowadzanych badaniach zwiÄ…zku pomiÄ™dzy objawami a przebiegiem schorzenia.

​

Przebieg u każdego psa jest inny: zależy od rasy, wieku, masy ciała, kondycji, formy ruchu oraz tego czy chore są dwa stawy czy tylko jeden.

​

Szczególnie obciążajÄ…ce ćwiczenia to:

  • aportowanie

  • podskakiwanie do wysoko trzymanego patyka

  • przeskakiwanie przez przeszkody

  • wbieganie na strome wzgórza

  • zeskakiwanie z wysokoÅ›ci

  • czÄ™ste korzystanie ze schodów

  • wymuszone bieganie za rowerem i podobne

​​

Ograniczenie intensywnoÅ›ci ruchu lub jego skrócenie czy rezygnacja z ćwiczeÅ„ może wydatnie pomóc w wycofaniu siÄ™ objawów kulawizny.

Jeżeli jednak choroba przebiega z wyraźnymi objawami kulawizny które nie ustÄ™pujÄ… po ograniczeniu ruchu, znaczy to, że powstaÅ‚y trwaÅ‚e już zmiany zwyrodnieniowe w obrÄ™bie stawu biodrowego, które to wymagajÄ… leczenia farmakologicznego.

Cięższe przypadki wymagajÄ… już leczenia chirurgicznego, znoszÄ…cego ból który uniemożliwia psu niewymuszony ruch oraz komfort życia.

​

Przyczyny

 

Najważniejsze przyczyny powodujÄ…ce nieprawidÅ‚owy rozwój stawów biodrowych i patogeneza HD:

  • predyspozycje genetyczne.

  • czynniki Å›rodowiskowe

  • wadliwe geny uszkadzajÄ…ce chrzÄ…stkÄ™, tkankÄ™ Å‚Ä…cznÄ… oraz mięśnie okolicy stawów biodrowych

  • biomechanicznie HD przejawia siÄ™ dysproporcjÄ… miÄ™dzy pierwotnÄ… masÄ… mięśniowÄ… i nieproporcjonalnym, szybkim wzrostem szkieletu.

  • pies rodzi siÄ™ ze zdrowymi, normalnymi stawami biodrowymi, niezdolność mięśni do rozwoju oraz osiÄ…gniÄ™cia dojrzaÅ‚oÅ›ci razem z kośćcem powoduje niestabilność stawów. zapoczÄ…tkowuje to seriÄ™ zmian zwyrodnieniowych – tak powstaje dysplazja stawów biodrowych.

  • zmiany kostne sÄ… rezultatem niemożnoÅ›ci dopasowania powierzchni stawowych przez tkanki miÄ™kkie.

  • zapobieganie rozwojowi choroby polega na dopasowaniu powierzchni zanim skostnieje panewka koÅ›ci biodrowej a tkanki miÄ™kkie bÄ™dÄ… przeciwdziaÅ‚ać podwichniÄ™ciu gÅ‚owy koÅ›ci udowej.

  • psy z wiÄ™kszÄ… masÄ… mięśniowej obrÄ™czy miednicznej majÄ… z reguÅ‚y lepsze stawy biodrowe.

 

Wystąpienie choroby, jej postępowanie mogą być spowolnione przez zmniejszenie tempa rozwoju szczeniąt.

WystÄ™powanie HD w populacji zwierzÄ…t nie może być wyeliminowane. Można jedynie ograniczać ilość chorych zwierzÄ…t poprzez rozmnażanie psów z radiologicznie prawidÅ‚owymi stawami.

 

Zasady w hodowli

​

Według OFA (Orthopedic Foundation of America) należy przestrzegać kilku zasad aby zminimalizować zagrożenie wystąpienia HD w populacji.

  • należy kojarzyć zdrowe psy pochodzÄ…ce od zdrowych rodziców i dziadków.

  • dobierajÄ…c pary do rozrodu wykorzystywać horyzontalne dane rodowodowe- 50% cech genetycznych pochodzi od rodziców, 25% od dziadków i 12,5% od pradziadków.

  • należy kojarzyć psy które majÄ… ponad 75% zdrowego, przebadanego rodzeÅ„stwa w miocie. należy wymagać od hodowców wykonywania badaÅ„ rtg stawów, także psów i suk które zostaÅ‚y wykastrowane tym samym nie wykorzystane w dalszej hodowli.

  • trzeba wybierać do rozrodu psy które spÅ‚odziÅ‚y nie mniej niż 90% zdrowego potomstwa.

  • do hodowli powinno wybierać siÄ™ psy, które przewyższajÄ… wynikami przeciÄ™tne wyniki dla populacji suk i psów w swojej rasie.

Obecnie HD uznaje siÄ™ za chorobÄ™ DZIEDZICZNÄ„ wywoÅ‚ywanÄ… przez interakcje wielogenowÄ…. To znaczy, że u zwierzÄ…t genetycznie OBCIÄ„Å»ONYCH nieznana interakcja genów z ww. czynnikami powoduje różnego stopnia ekspresjÄ™ fenotypowÄ…- czyli zmiany w RTG i/lub objawy kliniczne.

​

Nieodpowiednie żywienie czy nadmierny trening nie sÄ… w stanie wywoÅ‚ać dysplazji u psa, który nie posiada genetycznych predyspozycji.

 

Uwarunkowania środowiskowe

​

1. Tempo wzrostu i przyrostu masy ciała

Ze względu na tempo wzrostu i przyrostu masy oraz korelacje z występowaniem HD, wysuwa się wnioski, że szybkie tempo wzrostu jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia HD- stąd psy o wadze docelowej powyżej 35kg mają największą szansę na zachorowanie.

​

2. Wartość energetyczna karmy

W przypadku zwiÄ™kszonej podaży czy kalorycznoÅ›ci posiÅ‚ków u psów, wzrost mięśni, wiÄ™zadeÅ‚ i torebek stawowych nie nadąża na gwaÅ‚townym rozwojem kośćca. Nadmierna masa koÅ›ci powoduje zachwianie równowagi miÄ™dzy tymi dwoma rodzajami tkanek, w nastÄ™pstwie czego dochodzi do zaburzeÅ„ formowania stawów.

​

3. Zawartość białka w karmi​​

Z przeprowadzonych badań wynika kilka konkluzji:

  • Ilość przyjmowanego biaÅ‚ka nie ma wpÅ‚ywu na metabolizm wapnia i rozwój szkieletu.

  • Karma wysokobiaÅ‚kowa nie jest odpowiedzialna za różnice w wysokoÅ›ci w kÅ‚Ä™bie i masie ciaÅ‚a

  • Jest nieprawdopodobne by nadmiar biaÅ‚ka w karmie byÅ‚ przyczynÄ… w rozwoju osteochondrosis- zapalenia kostno-stawowego.

 

4.Węglowodany w diecie

Nadmierna podaż wÄ™glowodanów w diecie może prowadzić do odkÅ‚adania tÅ‚uszczu i zbyt dużego obciążenia dla stawów, oprócz tego, mogÄ… obniżyć caÅ‚kowity pobór energii i biaÅ‚ka a także obniżyć wchÅ‚anianie skÅ‚adników mineralnych co poÅ›rednio może powodować niedobory mineralne i również dziaÅ‚ać niekorzystnie na koÅ›ci.

​

5. TÅ‚uszcze w diecie

Niedobór kwasów tÅ‚uszczowych w diecie może mieć wpÅ‚yw na zwolnienie wzrostu, zmniejszenie aktywnoÅ›ci fizycznej, reprodukcyjnoÅ›ci a także utratÄ™ masy ciaÅ‚a. Nie majÄ… bezpoÅ›redniego wpÅ‚ywu na powstawanie HD.

​

6. Substancje mineralnie w diecie

Zapotrzebowanie na wapÅ„ i fosfor, oraz magnez jeszcze szczególnie ważne w rozwoju mÅ‚odych psów, zwÅ‚aszcza ras dużych i olbrzymich. Należy jednak pamiÄ™tać o tym, aby zachować umiar w suplementacji tych mineraÅ‚ów, gdyż możemy w ten sposób zaszkodzić szczeniakowi.

​

7. Suplementacja

Zróżnicowana energetycznie oraz zbilansowana pod wzglÄ™dem skÅ‚adników mineralnych dieta nie wymaga suplementacji. NajlepszÄ… radÄ… czy i jakie odżywki stosować w profilaktyce czy leczeniu dysplazji jest zasiÄ™gniÄ™cie porady u kompetentnego lekarza medycyny weterynaryjnej.

​

Z badaÅ„ wynika, że podawanie szczeniÄ™ciu nadmiernie wzbogaconego wapniem, wysokoenergetycznego i dobrze przyswajanego pożywienia podawanego ad libitum, czyli do woli bÄ™dzie miaÅ‚o decydujÄ…cy wpÅ‚yw na wystÄ…pienie zmian o charakterze osteochondrozy prowadzÄ…cej w późniejszym czasie do bardziej zaawansowanych zmian. Przy czym ilość fosforu, biaÅ‚ka i wÄ™glowodanów nie bÄ™dzie miaÅ‚a wiÄ™kszego znaczenia.

​

Budowa stawu biodrowego

​

Najprościej ujmując staw biodrowy składa się z sferycznie wklęsłej powierzchni stawowej panewki kości biodrowej miednicy oraz kulistym, wypukłym zakończeniem głowy kości udowej. Te dwa kostne elementy pokryte chrząstką stawową zamknięte są wewnątrz torebki stawowej- jej wewnętrzna warstwa nieustannie produkuje nową i wchłania starą, zużytą maź stawową (maź ma za zadanie odżywić chrząstkę). Zapewnia także prawidłowe warunki ślizgania się powierzchni stawowych, gdyż zawiera znaczną ilość kwasu hialuronowego.

​

Zdrowa torebka stawowa to cienka bÅ‚oniasta struktura, można przez niÄ… zobaczyć biel chrzÄ…stek stawowych. Jest także dość elastyczna- stÄ…d tak szeroki zakres ruchów koÅ„czyny miednicznej. JednoczeÅ›nie jest bardzo mocna- torebka pÄ™ka tylko przy bardzo poważnych urazach- w rezultacie zwichniÄ™cia stawu biodrowego bÄ…dź zÅ‚amaÅ„ gÅ‚owy lub szyjki koÅ›ci udowej.

​

Dzięki obecności lepkiej mazi stawowej dochodzi do delikatnego zassania głowy kości udowej do panewki- dzięki czemu jakość chrząstki pozostaje bez zmian i staw pozostaje zdrowy.

​

W skÅ‚ad stawu wchodzi także wiÄ™zadÅ‚o gÅ‚owy koÅ›ci udowej zwane obÅ‚ym- Å‚Ä…czy dno panewki koÅ›ci biodrowej z gÅ‚owÄ… koÅ›ci udowej. WiÄ™zadÅ‚o chroni przed zwichniÄ™ciami stawu, kiedy natomiast wystÄ™pujÄ… różnice w ksztaÅ‚cie panewki i gÅ‚owy koÅ›ci udowej- wiÄ™zadÅ‚o to nie jest w stanie chronić przed wypadniÄ™ciem gÅ‚owy.

​

Ostatnim elementem mającym znaczenie w dynamice pracy stawu są mięśnie tej okolicy.

 

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diagnozowanie

​

Rozpoznanie opiera siÄ™ na podstawie przeprowadzonego wywiadu, badania klinicznego i badania RTG.

Badanie RTG profilaktyczne przeprowadzane jest po zakończeniu wzrostu psa, jak wiadomo, każda rasa ma inną specyfikę.

​

Badanie RTG przeprowadzane jest w gÅ‚Ä™bokiej sedacji bÄ…dź znieczuleniu ogólnym. Pies powinien na to badanie przyjechać na czczo- aby zminimalizować ryzyko wymiotów i zachÅ‚yÅ›niÄ™cia siÄ™. Pies uÅ‚ożony jest na grzbiecie, koÅ„czyny miedniczne muszÄ… być wyprostowane w stawach biodrowych, koÅ›ci udowe równolegÅ‚e do siebie, rzepki muszÄ… być widoczne w poÅ‚owie szerokoÅ›ci dalszych koÅ„ców koÅ›ci udowych. Przechylenie miednicy psa w trakcie badania powoduje powstanie asymetrycznego obrazu stawów i konieczność powtórnego wykonania zdjÄ™cia. Taki obraz jest zafaÅ‚szowany i nie może być oceniany.

​

Ocenie podlegajÄ…:

  • Miednica i panewki miednicy pod wzglÄ™dem ksztaÅ‚tu i ich gÅ‚Ä™bokoÅ›ci

  • GÅ‚owy i szyjki koÅ›ci udowych- ksztaÅ‚t, zagÅ‚Ä™bienie, zmiany wytwórcze

  • Szerokość przestrzeni miÄ™dzy panewkÄ… a gÅ‚owÄ… koÅ›ci udowej

  • ZagÅ‚Ä™bienie gÅ‚owy koÅ›ci udowej w panewce

  • Wynik pomiaru kÄ…ta Norberga (powinien być równy lub wiÄ™kszy niż 105 stopni)

  • Obecność niewyksztaÅ‚cenia krawÄ™dzi panewki koÅ›ci biodrowej

  • Obecność zmian zwyrodnieniowych krawÄ™dzi panewki

  • KÄ…ty nachylenia gÅ‚owy

  • Obecność zmian wytwórczych, znieksztaÅ‚cajÄ…cych panewki i/lub gÅ‚owy koÅ›ci udowej

  • Obecność podwichniÄ™cia gÅ‚owy koÅ›ci udowej

​​

Powyższe zmiany, jeÅ›li wystÄ™pujÄ…, sÄ… klasyfikowane wg ustalonej punktacji- na podstawie sumy punktów ustala siÄ™ czy i w jakim stopniu wystÄ™puje dysplazja.

Istnieje kilka systemów oceny, przedstawionych na poniższej tabeli:

​

 

 

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postępowanie

 

Schemat leczenia u psów z dysplazjÄ… stawów biodrowych obejmuje postÄ™powanie zachowawcze, czyli dziaÅ‚ania nieinwazyjne oraz modyfikujÄ…ce- inwazyjne w tym metody chirurgiczne.

U psów bez poważnych deformacji, podwichnięć i objawów ChZS, postÄ™powanie lecznicze powinno obejmować:

  • ModyfikacjÄ™ żywienia i ruchu psa

  • WÅ‚aÅ›ciwÄ… dietÄ™ redukujÄ…cÄ… czÄ™stÄ… nadwagÄ™

  • Ćwiczenia korygujÄ…ce postawÄ™ koÅ„czyn miednicznych

  • ModyfikacjÄ™ tkanki Å‚Ä…cznej- gÅ‚ównie suplementacja kwasem hialuronowym, kolagenem hydrolizowanym, MSM, czarci pazur.

  • FizykoterapiÄ™ i ćwiczenia

  • AkupunkturÄ™, stymulacjÄ™ elektrycznÄ…

  • Zastosowanie prekursorów chrzÄ…stki i mazi stawowej- wspomniany kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, glikozaminoglikany

  • Podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, bardzo rzadko steroidowych

  • PostÄ™powanie chirurgiczne- przy niewystarczajÄ…cych rezultatach dziaÅ‚aÅ„ zachowawczych

 

PostÄ™powanie chirurgiczne powinno być dokonywane na psach które ukoÅ„czyÅ‚y wzrost- rozwój szkieletu u szczeniÄ…t nie przebiega w sposób linearny- nie zawsze powoduje staÅ‚e pogarszanie siÄ™ czynnoÅ›ci stawów.

 

                Poniżej tabela z różnymi zabiegami- jest to lista stale aktualizowana- to do lekarza weterynarii należy wybór Å›cieżki postÄ™powania z chorym psem.

​

 

 

 

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

OFA, Orthopedic Foundation or Animals, przeprowadziÅ‚a ogromne, wieloletnie badania na wielu rasach psów w Ameryce. Skutkiem tego powstaÅ‚a statystyka wystÄ™powania dysplazji w latach 1974 do 2016 roku.

 

 

 

​

​

​

​

​

 

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dysplazja stawów biodrowych oraz dysplazja stawów Å‚okciowych – wg OFA amstaffy sÄ… na dość wysokim 23 miejscu pod wzglÄ™dem czÄ™stoÅ›ci zachorowaÅ„ na dysplazjÄ™ stawów biodrowych oraz na 17 miejscu pod wzglÄ™dem zachorowaÅ„ na dysplazjÄ™ stawów Å‚okciowych co jest oczywiÅ›cie podyktowane budowÄ… obrÄ™czy barkowej u tej rasy oraz dość szerokÄ… klatkÄ… piersiowÄ…, preferowanÄ… we wzorcu rasy.

 

​

bottom of page